30/11/2015 15:20
Zeki SEZER
04/11/2012 10:39

İdam cezası ve Hükümet'in Demokratlığı

A+
A-

 

Ankara'nın tek adamı, iktidara gelişinin 10. Yıldönümünde yaptıkları hizmetleri anlatmış.

Nereden nereye geldiğimizi ballandıra ballandıra anlatmış Kızılcahamam kampında, TV'lerin canlı yayınları eşliğinde.

Hatırlanacaktır; AKP iktidara değiştiğini, daha çok demokrasi getireceğini, yasakları kaldıracağını, Türkiye'yi AB'ye sokacağını, Kürt sorununu çözeceğini, v.s. söyleyerek gelmişti.

Bunları isteyen kimi liberal, solcu v.s. kesimlerde hükümeti hep desteklediler.

(Gelinen noktada AB hedefinden fiilen vazgeçildi, Kürt sorunu neredeyse çözülemez noktaya taşındı, yasaklar her alanda ve her geçen gün genişliyor, yeni bir istibdat sürecindeyiz. )

Bu kesimler İran'da 1979 öncesi Şah rejiminden kurtulmak için Humeyni'yi destekleyen benzer kesimlerin, Humeyni'den sonra esamilerinin dahi kalmadığını göremediler. Ya da, bizde öyle olmaz diye düşündüler. Veya,  AKP'ye ve Erdoğan'a güvenip demokratlıklarına inandılar.

Aynı kesimler, 57. Hükümet döneminde, idam cezasının kaldırılması dahil demokratikleşme adına anayasanın 34 maddesinin bir defada değiştirildiğini görmezden geldiler. Ve o hükümetin demokratlığını beğenmediler. En ağır eleştirileri yaptılar.

Bu hükümet dönemindeki kısmi anayasa değişiklikleri aşamasında "yetmez ama evet" kampanyaları düzenlediler. O anayasa değişikliklerinin demokratikleşme yerine belli kurumlara iktidarın hakim olması için yapıldığı artık anlaşılmıştır.

Şimdi, Meclis'te yeni anayasa çalışması yapılıyor.

Sanıyor musunuz ki, iktidarın yeni anayasadan muradı daha demokratik bir sistemi getirmektir.

Son günlerde sıklaşan söylemlere bakıldığında, gönülde yatan "başkanlık sistemi" dir. Hesap edilen de, tek adamın başkan olması...

O tek adam Kızılcahamam nutkunda, idam cezasının kaldırılmasını eleştirmiş. "Halk idamın geri gelmesini istiyor." Demiş. İşte budur...  Böyledir tek adamın demokrasi anlayışı.

Neredeen nereye...

AB hedefinden, idam cezası savunuculuğuna... 
 
YORUM
Bu yazıya yorum yazmak için üye olun ya da giriş yapın.
 

Zeki SEZER
Tüm Yazıları