01/12/2015 05:49
21/05/2012 11:10

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in eşi kimdir?


Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, kendisini dünyanın en zengin insanları sıralamasında hayli yukarılara taşıyan halka arzın ertesi günü, Priscilla Chan ile dünya evine girdi.

A+
A-

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in eşini tanıyalım!

 
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, kendisini dünyanın en zengin insanları sıralamasında hayli yukarılara taşıyan halka arzın ertesi günü, Priscilla Chan ile dünya evine girdi.
 
Dünya basını, bir anda kısa dönemde meşgul olmasını sağlayacak bir malzeme elde etti. Güneşte bekletilmiş domates yemekten hoşlanan Priscilla’nın ne kadar öne çıkan bir insan olduğunu ise zaman gösterecek.
 
Her ABD’linin belli bir perakendeciye üye olması gibi, Priscilla mutfak alışverişini sadece Target marketlerinden yapıyor. Köpeği “Beast”in (Canavar) fotoğraflarını çekmeyi çok seviyor ve her beş saniyede bir telefonunu kontrol eden birisi olarak biliniyor.
 
Priscilla, beklenmeyen bir anda dünya kamuoyuna adı düşen birisi oldu. Basında çıkan haberlere göre, Zuckerberg ile Priscilla, doğma büyüme ABD’li olan genç kadının California Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmasının ardından evlendi. Birçok davetli arasında, sürpriz etkinliği Priscilla’nın mezuniyet partisi olarak düşünenler de vardı.
 
Zuckerberg, eşiyle 2003 yılında her ikisi de Harvard’da öğrenciyken tanıştı. Üniversitesi’nin günlük gazetesi Harvard Crimson’da 2005 yılında çıkan bir habere göre, Zuckerberg okuldan ayrılmadan önce Chan’a, “Facebook’ta iş isteyip istemediğini” sordu. Zuckerberg’in “gelip geçici bir arkadaşı” olarak bilinen Chan, teklif üzerine şaşırdı ve “Facebook’ta çalışmayı isteyebileceğini” belirterek Zuckerberg’e yeşil ışık yaktı.
 
BİYOLOJİ VE TIP MEZUNU
Harvard’dan 2007 yılında biyoloji diploması alan Chan, hiçbir zaman Facebook için çalışmadı. Tersine, Massachusetts eyaletinin yerlisi olan Chan, öğretmenliği tercih etti ve California, San Jose’deki Harker Okulu’nda dördüncü ve beşinci sınıflara ders verdi. Facebook profilinde iş tanımını, “küçüklerle takılmak ve onlara dünyanın nasıl işlediğini anlatmaya çalışmak” şeklinde yaptı.
 
Küçük öğrencilerini 2008 yılında bırakan Chan, yine Facebook’ta verdiği bilgilere göre tıp fakültesine yazıldı. Yine profilinde, “California Üniversitesi’ndeki sıcak ortam ve dürüstlükten etkilendiğini, öğretim programının disiplinli yaklaşımından hoşlandığını” belirtti. Priscilla, San Francisco’nun “tuhaflığını ve çeşitliliğini” de kendisini fakülteye bağlayan bir faktör olarak belirtti.
 
MARK AYAKKABI GİYİYOR!
Chan, Facebok sayfasında eşi Zuckerberg ile 2007 yılındaki mezuniyetine ait fotoğrafı bulunduruyor. Ayrıca, Zuckerberg’in ABD Başkanı Barack Obama’yla tanıştığı Beyaz Saray davetine ait fotoğrafını da sayfasına koymuş. 2007 yıılına ait fotoğrafın altında, “Erkek arkadaşım ayakkabı giyiyor!” yazılı.
 
Priscilla, bir yıl önce Zuckerberg ile aldıkları Macar çoban köpeği Beast’i aldı. Her ikisi de, Beast için açtıkları Facebook sayfasında köpeklerinin fotoğraflarını koyuyor.
 
PRISCILLA MOTİVASYONU
Zuckerberg, bu ay başında ABC televizyonuna verdiği röportajda, Priscilla’nın kısa bir süre önce Facebook’a yerleştirdikleri “organ bağışı” içeriğinde önemli rol oynadığını, kendisini içeriğin formüle edilmesinde yönlendirdiğini söylemişti.
 
Zuckerberg, “Priscilla çocuk doktoru olacak. Bu yüzden akşam yemeği sohbetimiz genelde Facebook ve onun tanıştığı çocuklar üzerinde dönüyor” dedi. 28 yaşındaki milyarder, organ başığı içeriğini hayata geçirirken, eşinin kendisine, “eğer sağlıklı organ bulamazlarsa çok sayıda insanın hastalanacağını söylediği” ifade etti.
 
Facebook sayfasında verdiği bilgilere göre, Priscilla İngilizce, İspanyolca ve Kanton lehçesi (Çin’in güney bölgesinde yaygın) konuşuyor. Priscilla, büyükannesiyle konuşabilmesi için Zuckerberg’i Mandarin Çincesi öğrenmeye teşvik etmiş, ancak başarılı olamamış…
 
Zuckerberg, mütevazi düğünüyle herkesi şaşırttığı gibi, “kapüşonlu çocuk” üzerinde dönen sonu gelmek bilmez halka arz haberlerini de aniden kesti. Düğünü özellikle halka arzın ertesinde yapmış olduğuna yönelik bir açıklama yapsa, bu hiç de şaşırtıcı olmaz.


 
 
YORUM
Bu habere yorum yazmak için üye olun ya da giriş yapın.