27/11/2015 17:22
30/12/2013 11:01

Anelka'dan tartışmalı 'quenelle' hareketi


Bir dönem Fenerbahçe'de de oynayani futbolcu Anelka, Premier Lig'de attığı golü, Fransa'da Yahudi karşıtlarının yaptığı 'quenelle' hareketiyle kutladı

A+
A-

Attığı gol sonrası Nazi selamına benzer bir hareket yapan Fransız futbolcu Nicolas Anelka, tepkilere neden oldu. Anelka’nın ceza alabileceği belirtildi.

NTV'nin haberine göre, İngiliz Premier Lig’de Fransız futbolcu Nicolas Anelka'nın, takımı West Bromwich Albion'ın West Ham United ile oynadığı maçta attığı gol sonrası nazi selamına benzetilen hareketi tepki topladı.

Bir dönem Fenerbahçe forması da giyen Anelka'nın hareketi Fransa'da da tepki gördü. Futbolcu ırkçılık ve Yahudi düşmanlığıyla suçlandı.

Anelka ise gelen tepkiler üzerine, hareketi, Yahudi karşıtlığıyla tanınan ve son günlerde programlarının yasaklanması konuşulan Fransız komedyen Dieudonné M'bala M'bala'ya destek vermek için yaptığını söyledi.

Fransa'dan tepki geldi

 

Tartışmalara yol açan hareket Paris Cami yönetimi ve Fransa Yahudi Öğrenciler Birliği tarafından kınandı.

Paris Cami'sinin yöneticisi Dalil Boubakeur, yazılı açıklamasında, Anelka'nın yaptığı "quenelle" adı verilen nazi selamına benzetilen hareketi kınadıklarını bildirdi. Boubakeur, sporun barış ve kardeşliği temsil etmesi gerektiğini belirtti.

Fransa Yahudi Öğrenciler Birliği ise Anelka'nın, "Dieudonné'ye destek" açıklamasını korkaklık olarak nitelendirdi.

 

Fotoğraflı savunma

 

Anelka ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan, hareketin, Dieudonné'ye selam için yapıldığını yazarak ABD Başkanı Barack Obama ve şarkıcılar Beyonce ile Jay-Z'nin de hep beraber "quenelle"e benzer bir hareket yaptıkları fotoğrafı paylaştı.

 

 

Twitter'da "Quenelle anti-semitist bir hareket değildir" diye yazan Anelka'nın Premier Lig yönetimi tarafından disiplin kuruluna sevk edilmesi bekleniyor. Anelka ayrıca, "Elbette ki, ne antisemist ne de ırkçı değilim ve hareketimin tamamen arkasındayım" tweetini attı.

 

Quenelle akımı

 

İlk kez komedyen Dieudonné tarafından 2005'te sahne şovunda yapılan hareket, Nazi selamına çok benzediği gerekçesiyle gündeme gelmişti. Sol elin, sağ omzun üzerine konulmasıyla yapılan ve quenelle adı verilen hareket Yahudi karşıtı Fransızlar tarafından kullanılıyor.

Dieudonne'nin Yahudi karşıtı hareketleri Fransa'da tepki toplamış ve İçişleri Bakanı Manuel Valls, komedyenin şov ve gösterilerinin yasaklanabileceğini söylemişti. 
 
YORUM
Bu habere yorum yazmak için üye olun ya da giriş yapın.